Make your own free website on Tripod.com

 

 

 

 

 

 

 


TÜRKELİ’NİN İLK BELEDİYE BAŞKANI

Haşim ÖZDEMİR

 

Türkeli’nin saygın kişilerinden Muris ÖCELİ ‘nin oğlu Koca Ahmet lakaplı Ahmet ÖZDEMİR’in oğludur. 1308 doğumludur.

 

Türkiye Halk Partisi’nden Belediye Başkanı oldu. O zamanlar Sinop Milletvekili Cevdet KERİM idi. Türkeli ilçesi için çok çalıştı ve Haşim ÖZDEMİR’e destek oldu. Türkeli sınırları içinde ve dışında  mevcut arazilerin çoğunluğu kendisine ait olduğundan Haşim Ağa diye anılırdı. Topraklarını yarıya verirdi.

 

(Oturan: Haşim ÖZDEMİR,  Solda: Mehmet ÖZDEMİR, Sağda: Nuri ÖZDEMİR)

 

İnsanlara çok yardımcı olurdu. Şık ve temiz giyinirdi. En çok sevdiği yemek; Tirit ve çerkez tavuğu idi. Davul-zurna dinlemeyi çok severdi. İleri görüşlü bir yapıya sahipti. Ata biner, at ile dolaşırdı. Kur’an okumayı ve dinlemeyi de çok severdi.

 

 

O Zamanlar ilçemizin adı Yarna olup, Gemiyanı Mahallesi olarak tek mahalle ile anılırdı.  Kütük kayıkları ile gemilere kereste, tomruk nakliyesi yapılırdı. Geçim kaynakları; denizcilik, reçberlik ve amelelik idi. Bugünkü sağlık ocağının bulunduğu mevkiye jenaratör kurarak akşam gün batımından gece saat 24:00’e kadar ilçeye bu jenaratörden elektrik verilirdi.  Yolculuk denizden yapılmaktaydı. Haşim ÖZDEMİR Yarna (Türkeli) halkını toplayarak organize etti ve kazma, kürek ile Türkeli-Ayancık-Sinop karayolu açılmaya başlandı.

 

Türkeli’nin ilk belediye Başkanı Haşim ÖZDEMİR 28.05.1970 tarihinde geçirdiği ani bir rahatsızlık neticesinde Hakk’ın Rahmetine kavuştu. (Allah Rahmet Eylesin.  –AMİN-)

 

Türkeli Tarihi Sayfasına Dönüş