Make your own free website on Tripod.com

H.Hasan ÖZCAN

TÜRKELİ’NİN IV. BELEDİYE BAŞKANI

 

Ağırbaşlı, vakur, Türkeli’nin sevdiği ve ağabeyi, H. Hasan ÖZCAN’ı Türkeli Halkı hep sevgi ve saygı ile yâd edecek.

Sevdiği Yemek: Kuru Fasulye, Plav ve hamsi.

Sevdiği Müzik: O bir Türkü Dostuydu. 1968’de İstanbul, Gültepe HEM saz kursuna gitti. Aman Ayşem, yaman ayşem türküsünü çalmak için çok uğraşmıştı.

Tuttuğu Takım : Fanatik Galatasaray’lı.

Sevdiği Spor Dalları : Serbest Güreş, Av Sporu ve Futbol.

1951 yılında Türkeli’nin Yusuflu Köyü’nde dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu İlçemiz Türkeli’nde bitirdikten sonra İstanbul Gültepe Sanat Endüsri Meslek Lisesinden mezun oldu. Yakalandığı böbrek hastalığı nedeni ile 1972 yılında İstanbul, Şişli Etfal Hastanesi’nde ameliyat olarak böbreğinin tekini kaybetti.  1974 senesinde Milliyetçi Çalışma Partisi’nden (bugünkü M.H.P.) Türkeli İlçe Başkanı olarak siyasete atıldı ve 1980 yılına kadar böyle devam etti.  1974 – 1984 yılları arasında Oto Yedek Parçacısı olarak ticari faaliyette bulundu. 1984 seçimleri ile Türkeli Belediye Başkanlığı görevine başladı. 1989 yılında Anavatan Partisi’nden  adaylığını koyarak ikinci dönem Belediye Başkanlığı görevine getirildi. Görevini, kişiliği gibi vakuriyet ile yürüten ve tamamlayan H.Hasan ÖZCAN, 1994 yılında görevini kendinden sonra gelen Mustafa ÖZCAN’a devretti.

H.Hasan ÖZCAN İlçemizin yediden yetmişe tüm sakinlerinin sevgisini ve takdirini kazanmış bir kişiydi.  

Gültepe Sanat Endüstri Meslek Lisesi’ni bitirdiği zamanlarda.

İki dönem üst üste ilçemize hizmet veren H.Hasan ÖZCAN’ı 25 Ocak 2000 tarihinde geçirdiği kalp krizi neticesinde kaybettik. Allah Rahmet Eylesin.(Amin)

(Soldan Sağa):-Yıl 1984- Hilmi BİÇER (ANAP Sinop Milletvekili), Ümit DEMİR (Durağan Belediye Başkanı), Cemal EKİZ (Boyabat Belediye Başkanı), Aydın ATAKAN (Sinop Belediye Başkanı), Turgut ÖZAL (Başbakan), İbrahim FELEK(Erfelek Belediye Başkanı), H.Hasan ÖZCAN(Türkeli Belediye Başkanı), Zahit DEMİRKOL(Gerze Belediye Başkanı)

Yıl 1984 H.Hasan ÖZCAN, Başbakan Turgut ÖZAL ve Partililer ile beraber.

Başkan ÖZCAN, Şükrü GÜRLEYEN ve Şevket DİNÇEL birlikte..

H.Hasan ÖZCAN, Sporda derece alan öğrencilere ödüllerini veriyor.

Herkes ile dost idi, düşman olmadı. Başkaları taş atsa da o hiç kin tutmadı.

Soldan Sağa –1999-: (Şaban KARACAN(Belediye Meclis Üyesi), Halil Dilek ÖZCAN(Türkeli Belediye Başkanı), H.Hasan ÖZCAN, Kadir ACAR (İl Genel Meclisi Üyesi), Murat KARAHAN (Anavatan Partisi Türkeli İlçe Başkanı)

BİR ANI

İlk Belediye Başkanı adayı olduğum zaman Şükrü GÜRLEYEN kendi seçim bildirgesini dağıtıyordu. 1984 yılıydı. Erdembey Caddesinde Kamil KARACAN’a ait kahvehanede ticaret yapmaktaydım. Benim de aday olduğumu bildiği halde GÜRLEYEN bana başarılar dileyerek şöyle bir espri yaptı; Hasan, senin iki oyun var, benim de iki oyum var. Sen oylarını bana ver, ben de sana dedi. Ben de o zaman Şükrü Ağabey’e; O zaman farkeden ne? Dedim.

Ben Başkan olursam koltuk senin, sen başkan olursan koltuğa ben oturacağım dedi.

Fark etmez abi, sen başkanlığa devam et dedim.

Hayır Başkanı seçim tayin eder, dedi.

Ben Belediye Başkanı olduğum zaman Şükrü Gürleyen her ne zaman makama gelse ona yer gösterirdim ve aklıma ilk gelen (Makamlar şahıslar için değil, millete hizmet içindir fikrini yüreğimde hissederim.)

 

 

 

 

 

 

İLÇE VE BELEDİYE TARİHİNE DÖNÜŞ