Make your own free website on Tripod.com

 

 

 

 

 


Doğusu Ayancık, Batısı Kastamonu ili Çatalzeytin İlçesi, Güneyi Kastamonu ile Taşköprü İlçesi, Kuzeyi Karadeniz ile çevrili olup, 421 km2 alana sahiptir. İlçe İsfendiyar Dağlarının Karadeniz’e ulaştığı yerde ve sahilde kurulmuştur.

 

 

 

Türkeli’de her mevsim nemli ve yağışlı geçer.

 

İklimi :

İlçe Karadeniz ikliminin batı ve doğu iklim özelliklerinin geçiş noktasında bulunmaktadır. Yaz ve kış sıcaklık ortalamalarıoranında büyük farklılıklar görülmektedir. Her mevsim nemli ve yağışlı geçer. İlçe sismik bakımından genel olarak aktif bölgeler dışında dördüncü derece deprem bölgesi içinde yer almaktadır.

 

Türkeli Gemiyanı plajı ilçenin en güzel plajı olmakla birlikte  tüm Türkeli sahilleri de doğal plaj niteliğindedir.

MAVİ İLE YEŞİLİN KUCAKLAŞTIĞI ANADOLU CENNETİ; TÜRKELİ...

Uzun ve geniş bir kumsala sahip olan  plaj, pırıl pırıl ve temiz denizi ile  insanı adeta büyüler. Yerli ve yabancılar buraya oldukça ilgi duyarlar.

 

Konumu :

Doğusu Ayancık, Batısı Kastamonu ili Çatalzeytin İlçesi, Güneyi Kastamonu ile Taşköprü İlçesi, Kuzeyi Karadeniz ile çevrili olup, 421 km2 alana sahiptir. İlçe İsfendiyar Dağlarının Karadeniz’e ulaştığı yerde ve sahilde kurulmuştur. İlçe sahilindeki dar düzlükte kurulmasına karşılık sahilden içlere doğru hemen yükseltiler başlar. İçlere gidildikçe yeşil ormanlarla kaplı alanlar çoğalır. Büyük ormanlardan biri olan Zindan Ormanı’nın bir kısmı Türkeli sınırları içerisindedir. Bu gür ormanda; çam, köknar, kayın, gürgen, meşe, kestane, kavak ve dışbudak başlıca ağaç türlerini teşkil eder.

İlçenin Önemli Akarsuları :

*  Cible Çayı : Gökçealan ve Çatak Köyü topraklarından başlayıp ilçe merkezinden denize ulaşır.

*  Akçay Çayı : Koru Yaylasından başlayıp, Çatalzeytin ilçesi ile Türkeli İlçesi sınırlarını çizerek denize ulaşır.

*  Helaldı Çayı . Helaldı çevresinin sularını toplayarak, Güzelkent beldesinin kenarından denize ulaşır.

 

İlçe merkezinin güneybatısında Kirengediği mevkiinde, sahilden 10 km. içerde yer alan Kurugöl Yaylası, yayvan yapraklı orman dokusuna sahip olup, çevrede açık alanlar mevcuttur. Orman dibi bitki örtüsü, sarı ve mor renkli orman gülü yaygındır.

 

Hayvan varlığı açısından yaban domuzu, tilki, çakal, kurt, ayı ve çeşitli kuşlardan oluşan av hayvanları vardır. İlçemizde avcılar ve atıcılar spor klübü mevcuttur.Bu alanda bol kaynak suyu olup, günübirlik piknik alanları ve spor tesislerinin yapılabileceği potansiyel bulunmakta, çevrenin özellikle, sahilde denizin güzel bir manzarası vardır.

 

 

ANA SAYFA